O KNIZE
S knihou „VELKÝ FOTOATLAS HUB Z JIŽNÍCH ČECH“ je spojeno několik „nej“, které je možné rozdělit do samostatných kategorií. Především co se týká rozsahu – není u nás největší v počtu druhů hub, ale má:
- nejvíc stránek (818 stránek formátu A4)
- nejvíc fotografií (přes 1200 plnobarevných fotografií)
- největší hmotnost (3,7 kg)
V oblasti zpracování jde o dílo, na kterém se podílel snad nejširší autorský kolektiv:
- 11 autorů textů
- 12 autorů fotografií
- 3 autoři ilustrací
Navíc sbírání fotografických podkladů trvalo více než 20 let!
Kniha „VELKÝ FOTOATLAS HUB Z JIŽNÍCH ČECH“ začala vznikat kolem roku 2000, když se její editor Tomáš Papoušek rozhodl vydat souhrnné dílo, které by obsahovalo velkou většinu známých hub v těchto zeměpisných šířkách. V roce 2004 se nakonec podařilo knihu vydat za přispění Tiskárny Josef POSEKANÝ, která zrealizovala grafické práce, předtiskovu přípravu, tisk a knižní zpracování.
Postupem času se ukázalo, že v prvním vydání jsou na některých místech chyby a zároveň by bylo vhodné knihu doplnit novými informacemi. Z tohoto důvodu se začalo připravovat druhé – opravené a doplněné vydání. V roce 2010 tedy spatřilo světlo světa druhé vydání této knihy.
Kniha je v oblasti mykologické literatury svým pojetím, rozsahem a vymezením ojedinělým dílem, které nemá ve své kategorii konkurenci. Zatímco běžné houbařské příručky obsahují v průměru kolem 250 druhů hub, v této knize je k nalezení 850 taxonů hub zobrazených na více než 1200 fotografiích a dalších více než 200 taxonů je zmíněno v textu.
Při tvorbě atlasu se autoři drželi v hranicích Jihočeského kraje, regionu známého svým bohatstvím lesů a hub, regionu, který je známý nejen české veřejnosti jako území s relativně nenarušeným životním prostředím.
Jednotlivé taxony jsou stručně popsány, každý taxon je vyobrazen na jedné až třech fotografiích (přes 1200 fotografií v knize). Při výběru snímků byl kladen důraz na věrné, estetické a didaktické zobrazení hub v jejich přirozeném prostředí. Vyobrazené houby byly určeny odborníky z řad profesionálních i amatérských mykologů specializovaných na příslušnou skupinu hub. V popise nechybějí ani údaje o jejich využitelnosti v kuchyni a o jejich ochraně.
Pro houbaře-konzumenty je určena kapitola „Houby v kuchyni“, zájemcům o prodej hub na trzích je k dispozici kapitola „Prodej hub v České republice“. Do atlasu jsou samozřejmě zařazeny také jedovaté a nejedlé houby.
Z hlediska systematického je skladba taxonů vyobrazených v knize následující:
- houby vřeckovýtrusé (Ascomycetes) – 99 taxonů
- nižší houby stopkovýtrusé (Heterobasidiomycetes) – 20 taxonů
- vyšší houby stopkovýtrusé (Homobasidiomycetes)
- nelupenaté (Aphyllophorales) – 238 taxonů
- holubinkotvaré (Russulales) – 65 taxonů
- lupenaté (Agaricales) – 340 taxonů
- hřibotvaré (Boletales) – 70 taxonů
- břichatkotvaré (Gasterales) – 18 taxonů
Řada druhů je z běžných houbařských atlasů málo známá, několik druhů zařazených do atlasu je pro Českou republiku úplně nových – doposud se u nás nevyskytovaly. Zástupci některých skupin nebo rodů hub jsou uvedeny v počtu na poměry v ČR nebývalém (kupříkladu chřapáče, lošákovité houby, choroše, kuřátka, helmovky a jiné).
Publikace obsahuje popisy a vyobrazení 64 druhů ze seznamu 80 tržních hub a 136 druhů ze seznamu 222 hub doporučených národními mykologickými společnostmi ke sběru pro kulinářské využití.
Svým rozsahem, zpracováním a množstvím fotografií jde o publikaci, která nesmí chybět v knihovně žádného zapáleného houbaře, mykologa nebo milovníka přírody. V současnosti neexistuje na českém nebo slovenském trhu porovnatelná publikace.